Tipy ako implementovať HYGGE do Slovenskej domácnosti

Ako veľký milovník kníh som sa tešila kedy príde správna atmosféra na knihu Hygge – Prostě šťastný způsob života od Meika Wikinga. ( Už len to meno je paradox a prirodzená záruka kvality, veď kto iný ako Wiking by mal propagovať všetko severské 😀 ) . Ten čas konečne nastal a som šťastná, že kniha ma nesklamala, práve naopak. Pokiaľ máte radi sviečky, teplé svetre, deky, knihy, listy, vynikajúcu kávu a … tak je táto oddychová knižočka práve pre vás. Dáni sú podľa rôznych prieskumov najšťastnejší národ na svete a táto kniha vám ozrejmí prečo. Skutočne z nej načerpáte vnútornú silu a slobodu, ja som sa po jej prečítaní chcela sťahovať do Dánska 😀 .

1. Jedlo a spôsob stolovania

V knihe sa nachádzajú severské recepty, ktoré môžete skúsiť. Oveľa dôležitejšie je však prijať myšlienku severanov o jedle. Jedlo si treba vychutnávať a dopriať si v malom množstve všetko na čo máme chuť. Ideálne je si jedlo vychutnávať v spoločnosti rodiny a priateľov. Takže už žiadne radikálne diéty a vynechávanie určitých druhov potravín. Kľudne si doprajte večer trochu vínka, ale už od prvého dúšku si ho vychutnávajte. Určite ho nepite s pocitom viny, že sú v ňom kalórie a podobne. Podľa mňa sa na Slovensku riadime veľmi vysokým a stresujúcim tempom a tak si nevieme urobiť čas na jedlo. Hygge sa pozerá na jedlo nielen, ako na nutnú obživu, ale hlavne ako na pôžitok a relax. Jedlo by malo tvoriť časť dňa, na ktorú sa budeme tešiť.

Sama viem, že jedlo ktoré varím v dobrej nálade na nejakú príležitosť mi chutí viac, ako jedlo ktoré varím skôr z nutnosti. (Napríklad všetko na vianoce chutí lepšie a môže za to tá atmosféra) Nehovoriac o tom, že keď si jedlo krásne naservírujem, tak je to pôžitok aj pre oči. Keď som bola malá, tak tradícia sobotných raňajok a nedeľného obedu bola nádherná. No v mojej domácnosti sa to akosi stratilo a každí člen trávi čas sám a aj pri obede sú telefóny 🙁 Preto je potrebné na Slovensku zaviesť spoločné večere a víkendové obedy s najbližšími.

Ideálne je, ak vám deti rovno pomôžu s prípravou a slávnostným stolovaním. Na začiatku to môže byť trošku náročnejšie, lebo sa vám bude zdať, že príprava jedla trvá dlhšie. A že pokiaľ by ste si to uvarili sami, tak to bude skôr hotové. No deti by sa nezapojili do procesu, nevážili by si domáce jedlo a pravdepodobne by ho ani neocenili. Ak ho pripravíte spoločne a slávnostne prestriete stôl (žijete len raz, tak vyberte tie svadobné taniere a krásnu misu na polievku a použite ju 🙂 ) , tak strávite spolu viac času, deti sa naučia variť formou hry a budú si vážiť jedlo ktoré im pripravujete, takže vás istotne pochvália a rovno môžete zaviesť aj nejaké rodinné tradície okolo jedla. Napríklad si urobiť každú sobotu kapučíno a pri ňom spoločne upiecť koláč, aj keď to nieje najzdravšia tradícia, doprajte si ju s úsmevom a bez výčitiek 🙂

Hygge kladie dôraz na čas pre seba a duševnú hygienu

Všetko okolo sa zrýchľuje a skracuje (podľa jednej štúdie dokonca v súčasnosti ľudia v mestách aj rýchlejšie chodia ako v 90-tých rokoch). Články v obľúbených časopisoch, ktoré mali niekedy 4-5 strán teraz vychádzajú ako dvojstrana. Je tam ešte umiestnená reklama na pol strany. Niekedy nečítame ani tie a obmedzujeme sa len na niekoľko slovné príspevky na sociálnych sieťach, čo je škoda. Pretože takto náš mozog nemôže pochopiť celkovú problematiku a vyvodiť si z nej výsledky.

Podľa Dánov sú knihy a psychohygiena veľmi dôležité. Ich dĺžka nás dostane do celkovej problematiky a aktívne si oddýchneme. Ponoríme sa do príbehu a naplno pracuje naša predstavivosť. Vedci z University of North Texas zistili, že ľudia, ktorí sa aj v pokročilom veku pravidelne venujú čítaniu kníh, sú oveľa spokojnejší so svojím životom ako ich rovesníci, ktorí nečítajú. Čítanie kníh funguje aj ako úžasný prírodný prostriedok proti stresu. Pri čítaní totiž zabudneme na každodenné starosti a aspoň na chvíľku sa zbavíme ťaživého stresu. Jedna štúdia výskumníkov z univerzity v Sussexe, ukázala, že  len 6 minút čítania dokáže znížiť úroveň stresu o 68 percent, spomalí srdcovú frekvenciu a zmierni svalové napätie. Knihy nás taktiež zbavujú predsudkov a dokonca pravidelné čítanie zníži riziko vypuknutia Alzheimerovej choroby až 2,5-krát. Pri čítaní totiž nielen prijímame nové informácie, ale posilňujeme aj mozog tým, ako si vytvárame nové spomienky na to, čo sme práve prečítali. Vznikajú tak neustále nové nervové spojenia, zároveň sa posilňujú tie súčasné a to všetko napomáha k udržiavaniu zdravej pamäte. 

Takže si urobte dobrú kávičku, zapáľte sviečku, vyložte nohy a ponorte sa do knihy. Na utriedenie myšlienok tiež pomáha, napísať si veci na papier a tak sa zbaviť ťaživého pocitu. Mne osobne napríklad pomáha spev. Sama si pohmkávam a spievam, tak sa vnútorne ukľudním a dostanem sa do prítomného okamžiku, ktorý si viem následne viac vychutnať a radovať sa z maličkosti🙂 .

Zachovať remeslo pre ďalšie generácie

V súčasnej dobe sú povolania tak úzko špecifické, že len málokto vykonáva prácu, kde by bol od začiatku jej procesu do konca. To môže byť dosť ubíjajúce.

Preto je dobré si tento celistvý proces dopriať aspoň v súkromí. Kreatívne si vytvoriť niečo vlastnými rukami pre vlastnú potrebu. Ešte v nedávnej minulosti sa to tak na našom území dialo bežne. Naši predkovia si doma šili oblečenie, štrikovali, vyšívali … No s rýchlou dobou si každí povie, prečo by som tú čiapku plietla celý víkend, keď si ju môžem kúpiť v akcii za 5 EUR. No takáto čiapka vám radosť neprinesie a rýchlo vyprchá. Naopak čiapku, ktorú ste si sama uplietla si budete strážiť a siahnete po nej častejšie. Pretože ten pocit, že ste to od začiatku do konca vytvorila sama je na nezaplatenie 🙂 Takýmto spôsobom neskutočne zrelaxujete.

Nehovoriac o tom, že ak sa rozhodnete takto tráviť čas celá rodina, budete mať kopu zážitkov a spomienok.  Zážitky vám nikto nezoberie. Vryjú sa vám aj deťom do spomienok a potom aj oni naučia svoje deti štrikovať, vyšívať, háčkovať a možno aj pliesť košíky. Chce to len trochu času a trpezlivosti. Pretože naše územie ma tú výhodu, že všetky tieto remeslá ešte priamo ovládame my, naše maminy a babičky. Nemusíme teda chodiť na rôzne kurzy, ako musia naší západný susedia. Tým samozrejme myslím na západ od Česko – Slovenska 🙂 Na chvíľu vypnime hlavu, pracujme rukami a vychutnávajme si prítomný okamžik s rodinou.

Hygge teda veľmi implementovať nemusíme, stačí ak spomalíme, zameriame sa viac na veci, ktoré sú skutočne dôležité ako rodina, priatelia, dobré jedlo a čas pre seba. Budeme žiť viac prítomným okamžikom a vychutnávať si to čo máme a nie prahnúť po tom čo nemáme. Lebo veci nás neurobia šťastnými, tým sa musíme urobiť sami 🙂

Spomínaná inšpirujúca kniha 🙂  Hygge – Prostě šťastný způsob života od Meika Wikinga.

Fotografie v článku sú z fotobánk Pixibay.com a canva.com

Odkazy v článku sú affiliate linky, takže pokiaľ cez ne nakupíte u renomovaných eshopov, podporíte priamo FB skupinu Môj hrad – bývanie & dizajn & dekorácie a tento web mojhrad.sk 🙂

Facebook Comments

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*